27.04.2023 tarihinde Yeni Yaşam Gazetesi’nde yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

30 yıllık tutuklu Fahriye Ceylan’ın tahliyesi ‘Pişman’ olmadığı gerekçesiyle ikinci kez 3 ay uzatılırken, Ceylan ailesine ‘Eğer pişman olsaydım 30 yıl boyunca tutuklu kalmazdım. Ayrıca pişmanlık yaratacak bir durumda da bulunmadım’ dedi

AKP-MHP tarafından bir politikaya dönüştürülen infaz yakmalar sürüyor. Son süreçte onlarca tutuklu keyfi gerekçelerle engellenerek, infazları yakılıyor. “Samimi beyanda bulunmadıkları”, “pişman olmadıkları” gibi gerekçelerle infazı yakılan tutsaklardan biri de Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 30 yıllık tutuklu Fahriye Ceylan.

İkinci kez ertelendi

Tahliyesi ikinci kez 3 ay daha ertelenen Ceylan, 1992’de Amed’de tutuklanırken, Ocak ayında da Cezaevi İdare Gözlem Kurulu’nun “hükümlü bulunduğu örgütten ayrıldığına dair samimi beyanlarda bulunmaması, infaz sırasında disiplin cezaları alması, pişmanlık belirtileri göstermemesi” gibi gerekçelerle iyi halli olmadığına karar verilerek infazı yakılmıştı.

40 gün işkencede kaldı

JINNEWS’ten Şehriban Aslan’a konuşan Ceylan’ın ablası Selva Filiz tutuklanma sürecini anlatarak, “Kardeşim çok fazla işkenceye maruz bırakılmıştı. Kışın ortasında kardeşim ve yanında bulunan bir kadın arkadaşının üzerlerine su dökmüşler, köylüleri de dışarı çıkarıp hangi köylünün evine gidip gitmediklerini sormuşlar. Bunu kardeşim bize anlatmadı, yıllar sonra bir köylüden duydum. Üzerlerine su döktükleri için saçlarının ve elbiselerinin buz tuttuğunu söylediler. Sadece kardeşime değil, köylülere de zulüm yapılmış. Gece yarısı hepsini yalın ayak kar üstüne çıkarmışlar. Kardeşim 40 güne yakın işkencede kalmış. İşkenceden sonra Diyarbakır Cezaevi’ne gönderildi, bizim de öyle haberimiz oldu” dedi.

‘Pişmanlık’ dayatması

Kardeşinin cezaevinde 30 yılının bittiğine dikkat çeken Filiz şunları dile getirdi: “Bu yılın başında kardeşimin cezaevindeki 30 yılı bitti. Kurula çıkarılmış ‘Pişman mısın? Örgütle bir daha bağlantıya geçecek misin? Örgüte katılacak mısın’ diye sormuşlar. Kardeşim de ‘Çıkınca ailemin yanına gidip sağlık sorunlarım için tedavi göreceğim. Herkes gibi yaşamımı sürdüreceğim’ deyip ve bazı sorulara da cevap vermemiş. Ardından psikiyatriye sevk etmişler. Psikiyatrın kurulun sorularına neden cevap vermediğini sorması üzerine kardeşim, ‘Bana pişman mısın diye sordular. Eğer pişman olsaydım 30 yıl boyunca tutuklu kalmazdım. Ayrıca pişmanlık yaratacak bir durumda da bulunmadım. Gerekirse 1 yıl daha kalırım’ demiş. Psikiyatr da bu cevap üzerine kardeşimin cezaevinden çıkmak istemediğini, çıkmak için hazır olmadığını söylemiş. Kurul pişman olmadığını, psikiyatr da hazır olmadığını söyleyip infazını yakıp 3 ay daha ertelemişler.”

Fotoğraf – Haber Kaynağı: https://yeniyasamgazetesi4.com/pismanlik-duysam-30-yil-yatmazdim/

Blogumuzda yer alan haberler ve yazılar CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

28.04.2023