Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde 6 aydır süren ayakkabı aramasını kabul etmeyen tutukluların görüşlere terlikle çıkmak istemeleri de engelleniyor. Tutuklular terlik giymelerine karşın aramaya maruz kalıyor.

29.05.2022 tarihinde JINHA Agency’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Amed – Son dönemde kamera önünde ayakkabı araması dayatması ile gündemden düşmeyen Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde aramayı kabul etmeyen tutuklulara ve ailelere açık görüş cezası verildi. Pandemiden sonra geçtiğimiz Aralık yanında açık görüşlere izin verilen Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde kadın tutuklular cezaevi idaresinin arama dayatmasını kabul etmedikleri için 4 ay boyunca açık görüşe çıkamadı. Aramayı kabul etmeyip son yapılan açık görüşe terlikle çıkmak isteyen tutuklular görüşe çıkarılmazken duruma tepki gösteren tutuklu yakınlarına da görüş cezası verildi.

Yaşanan sorun 6 aydır çözüm bekliyor

Tutuklu yakınlarından alınan bilgilere göre Aralık ayından bu yana arama dayatmasına direnen tutuklular aramayı kabul etmedikleri için açık görüşe çıkarılmıyor. Tutukluların “terlikle çıkacağız” önerisini kabul ettiği belirtilen cezaevi idaresinin son yapılan açık görüşte terlik giyen tutuklulara izin vermediği öğrenildi.

Görüşe çıkmaları engellendi!

Tutukluların açık görüşe terlikle gelmelerine rağmen aramaya zorlandıklarını aktaran tutuklu yakınları arama yaptırmayan tutukluların açık görüşe çıkarılmadığını söyledi. Yaşanan olaya tepki gösteren tutuklu yakınları ve tutuklulara 2 ay görüş yasağı verildiği öğrenildi. Cezaevinde 6 aydır devam eden arama sorunu çözüm beklerken bu süreçte büyük mağduriyet yaşadıklarını ifade eden tutuklu yakınları yaşananlara karşı destek ve dayanışma çağrısında bulundu. 

Fotoğraf/Haber Kaynağı: JİNHA Agency– https://jinhaagency1.com/tr/guncel/tutuklularin-terlikle-goruse-cikmalari-engellendi-32698

Blogumuzda yer alan haberler ve yazılar CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

30.05.2022