21.12.2016 – Dünya Tabipler Birliği, hekimlerin tıbbi durum olmadığı takdirde güvenlik gerekçesi adı altında mahkumların beden arama işlemlerini yapamayacağını güncelleyerek yeniden açıkladı.
21. 12. 2016 – Alanya L tipi kapalı cezaevinde  LGBTİ tutsakların tekli hücrede tutulmasına itiraz eden Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği ve LGBTİ örgütlerini girişimi sonuç verdi.
 Kaynak: Kaos GL
19.12.2016– Maltepe Çocuk Cezaevinde kalan H.İ. tek kişilik hücrede başladığı açlık grevinde yaşadığı baskı ve işkenceleri mektubuyla duyurdu.
16.12.2016– 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kapasitenin oldukça üzerine çıkan cezaevlerinde hijyen sorunuyla beraber salgın hastalık riskleri artıyor.
Kaynak: Diken 
 27. 06. 2015 – Maoist Komünist Partisi’ne (MKP) bağlı, Maoist Kadınlar Birliği (MKB) davasında hapse mahkum edilen kadınlar, Trans Onur Haftası ve İstanbul Onur Haftası nedeniyle İstanbul LGBTT  Dayanışma Derneği’ne destek mektubu yolladı.
Kaynak:  zete
25.06.2015 – 17 LGBTİ mahpusla görüşmeler yapan Rosida Koyuncu, mahpusların yaşadıklarını  VOLTAÇARK kitabında topladı.
22.06.2015 – Arazisinin ünlü bir müteahhide satıldığı iddia edilen Bakırköy Cezaevi için, mahpusların Silivri’ye gönderileceğinden endişeli  Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri, cezaevi önünde nöbet tutuyor.
22.06.2015 – İskoçya’da tek kadın hapishanesi olan Cornton Vale Hapishanesinin yanına yeni bir kadın hapishanesi açılıyor.
Kaynak: BBC
12.06.2015 – Erzurum Horasan K2 Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Hükümlü olan A.A.  hükümlü ve koğuş sorumlusu N.G. ve E.K hakkında tecavüz, A.K. hakkında ise cinsel taciz’den şikayette bulundu.
11.06.2015 Şakran Hapishanesi’nde yaşanan hak ihalelerini protesto ettikleri için haklarında dava açılan kadın mahpuslar “salon küçük” gerekçesiyle duruşmaya getirilmedi.
04.06.2015 Dört kalp kapakçığı da iflas eden ağır hasta kadın mahpus Tokmak, müşahede altında tutuluyor.
03. 06. 2015 İskoçya’nın sadece kadın mahpusların tutulduğu tek hapishanesinde 2012 yılında hücresinde ölü bulunan Sarah Mitchell hakkında psikiyatrlar rapor hazırladı. Raporda hapishane içinde yeterli psikiyatri tedavisi sağlansaydı bu ölümün engellenebileceği belirtildi. Mitchell, kendi evini yakması gerekçesiyle hapis cezasına mahkum edilmişti.
Kaynak: stv News
02.06.2014 – Japonya’da kadın hapishane memurları dans grubu kurdu! Grubun üyeleri, kendilerine yönelik ilgiden memnun olduklarını ve bu sayede hapishane memuruna ilişkin olumsuz algının yıkıldığını belirtiyor. Adalet Bakanı ise, kadın hapishane memurlarının ortalama üç yıl içinde mesleklerini bıraktıklarını ve bu konuda eleman sıkıntısı yaşanabildiğini belirtti. Bakan, böyle bir çalışmanın hapishane memurluğu mesleğine ilişkin olumsuz imajı düzeltebileceğini söyledi.
Kaynak: Japan Times
28. 05.2015 İskoç Adalet Bakanlığı, kadınların cezalarının infazında radikal bir değişikliğe gitmek  ve yeni bir yaklaşımla dünyaya bu konuda öncülük etmek istediklerini belirtti. Son on yılda artan bir sayıyla, İskoç hapishanelerinde 450 kadın mahpus tutulmakta. İskoç Bakan, ağır ve ciddi suçlar bakımından hapsetmenin geçerli olabileceğini, fakat modern ve ileri bir ülkede kadınların tutulmasının özellikle onlarla birlikte hapishaneye girmek zorunda kalan çocuklar bakımından kendi görüşüne uygun olmadığını belirtti.
Kaynak: BBC
27.05.2015 Kanada Hapishane Gözetleme Kurumu verilerine göre Kanada hapishanelerinde yerli kadınların sayısı artıyor! Kanada’da kadın mahpusların yüzde 35’ini yerli kadınlar oluşturuyor. Kanada’nın Yerli Kadınlar Derneği Başkanı Dawn Harvard ise bu verilere şaşırmadığını ve adalet sisteminin bu kadınların yaşamlarını anlayamadıklarını belirtti. Harvard, yerli kadınların hapishanede olma sebeplerinin büyük çoğunlukla ırkçılık ve fakirlikle mücadele etmek ve çocuklarını korumak olduğunu söyledi.
Kaynak: CBC
27.05.2015- MARDİN (AA) – Mardin İnsan Hakları Derneği (İHD), terör örgüt üyelisi olduğu iddiasıyla  8,5 aylık hamile olan mahpus Güneş Susan’ın tahliyesini talep etti. Savcılıktan gelen reddin sonucu, hiçbir şekilde sağlık durumuna dikkat edilmeyip, tutuklama kararı verildi.
23.05.2015 – Kadınlarla birlikte çocukları da mahpus oluyor! Peki hapishanelerin bu konuda planları var mı?
Türkiye’deki hapishanelerde 5 bin 871 kadın mahpus bulunuyor. Hapishanelerde annesiyle beraber kalan çocuk sayısı ise 510 olarak belirlendi. Bu kadın mahpus sayısına ve çocuklara her geçen gün yenisi ekleniyor. Fakat bu konuda herhangi bir “iyileştirme” çalışması ne yazık ki gündemde değil.
12.05.2015 – Bağımsız İzleme Kurulu, İngiltere’de Gloucestershire bölgesindeki Eastwood Park Hapishanesine ilişkin raporunu yayınladı. Rapora göre, hapishanede hücrede tutulan mahpusların sayısında artış var ve engelli mahpuslara yönelik yeterli konaklama altyapısı yok. Rapor, hapishanede istihdama ilişkin eleştirileri ve hapishanede şiddetin artmış olduğunu da vurguluyor.
Kaynak: BBC

12.05.2015 – Yasa dışı örgüt iddiasıyla tutuklanan Zeynep Bakır ile birlikte Bakırköy Kadın Cezaevi’nde büyümek zorunda olan Poyraz Ali için bugün “bebeklerin öncelikli ihtiyacı özgürlüktür” diyen şarkılar söylenecek.

#ŞarkılarPoyrazAliye

Kaynak: Karşı Gazete, http://www.karsigazete.com.tr/gundem/sarkilar-poyraz-ali-icin-h39364.html

11.05.2015 – Tanzanya Kadın Hukukçular Birliği, beş milyondan fazla kadına ücretsiz hukuki yardım sağladı.

Kaynak: DailyNews

28.04.2015 – Kendisine cinsel saldırıda bulunduğu için eski iş arkadaşını öldüren Yasemin, ceza evinden çıktıktan sonra nişanlısı Hakan Şengül tarafından, erkekliğine laf ettiği gerekçesiyle 12 kez bıçaklanarak öldürüldü.

Kaynak:Milliyet,  http://www.milliyet.com.tr/cezaevinden-cikti-nisanlisi-gundem-2048598/

20.04.2015 – Aliağa Şakran Kadın Cezaevi’nde çalar saat uygulamasına geçilerek mahpuslar saatte bir kontrol edilmeye başlandı. Kadınlar çalar saatli işkenceye maruz bırakılıyor.

Kaynak: Cumhuriyet, http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/258873/Mahk_ma_calar_saatli_iskence.html#

17.04.2015 – Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, Adalet Bakanlığının izni ve işbirliği ile “İçeride Çocuk Var”  projesin başlattı. İlk adımı İstanbul Bakırköy Kadın İnfaz Kurumu’nda atılan proje ile Türkiye’deki 7 kadın ceza infaz kurumundaki anaokullarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: CNN Turk, http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/icerde-cocuk-var

11.03.2015 – Adalet bakanlığı Şubat 2015 verilerine göre cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü sayısı 164 bine ulaştı. Son 5 yılda infaz kurumlarında bulunanların sayısı 43 bin kişi arttı.

Kaynak:  Başka Haber, http://www.baskahaber.org/2015/03/cezaevlerinde-yer-yok-tutuklu-ve.html

30.12.2014 – Cezaevine giren pek çok kadının “arkasında” erkekler var. İstanbul Feminist Kolektif de yeni yıl kartlarını  kendilerini savunmak için erkekleri öldüren kadınlara gönderdi ve “yeni yıla girerken erkek şiddetine direnen kadınlara selam olsun!” dedi.

Kaynak: Bianet, http://www.bianet.org/bianet/kadin/161193-feministlerin-yilbasi-kartlari-erkek-siddetine-direnen-kadinlara

27.12.2014 – CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde kadın ve LGBTİ mahkumlar ile görüşerek mahpusların temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmalarını ve LGBTİ’lere yapılan ayrımcılık, şiddet ve tacizi yeniden gündeme getirdi.

Kaynak: Evrensel, Cezaevinde kadınlara ped, çocuklara mama eziyeti

03.11.2014 – 5 Kasım’da hapis cezası başlayacak olan Aslı  çocuklarına ne olacağını düşünüyor. İstemediği bir evlilik, şiddet, zorunlu evi terketme.. En büyüğü beş yaşında olan üç çocuk imam nihakı nedeniyle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilecek; fakat Aslı bunu istemiyor. Milletvekili Melda Onur düzenlediği basın toplantısında “Bu kadını geride üç çocuğunu bırakarak, 6 aylık çocuğuyla cezaevine alacaksın da ne olacak? Cezanın amacı ıslahtır. Bebekli kadınlar için denetimli serbestlik ve ev hapsiyle bu gerçekleşebilir. Genel başkan yardımcımız Sezgin Tanrıkulu’nun yasa değişikliği teklifiyle bu mümkün.” önerisinde bulundu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27506490.asp

Konu ile ilgili başlatılan imza kampanyası: http://www.change.org/p/t-c-adalet-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1-bebekler-cezaevine-girmesin-denetimli-serbestlik-getirilsin-2?recruiter=41486999&utm_campaign=twitter_link_action_box&utm_medium=twitter&utm_source=share_petition

17.10.2014 – Antalya Altın Portakal Film Festivali Komitesi üyeleri ve sanatçıların katılımıyla Antalya L tipi kapalı ceza infaz kurumu ziyaret edilerek 200’e yakın hükümlü ve tutuklu ile Düğün Dernek filmi izlendi. 

Kaynak: Altın Portakal’da bir ilk