Güncel toplantı, panel, eylem ve basın açıklamalarına dair bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

31 Mayıs 2015

2015 yılı itibariyle güncellenmiş hasta mahpus listesinden, kadın mahpus isimlerine ulaşabilirsiniz:

http://www.ihddiyarbakir.org/UserFiles/630512%C4%B0HD%20Hasta%20Mahpuslar%20Listesi%20-%202015%20G%C3%BCncel.pdf

21 Mayıs 2015

unnamed

“Kadın ceza infaz kurumlarında 2011 yılından bu yana devam eden çalışmalarımız sonucu oluşan gözlemlerimizi ve sizlerin önerilerini konuşmak üzere bir araya gelmek istiyoruz.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı (TCYOV) olarak suça sürüklenen çocuk ve gençlerle yürüttüğümüz çalışmalara, 2011’den bu yana kadın ceza infaz kurumlarındaki mahpus anneler, kız çocuklar, 0-6 yaş arası çocuklar ve kurum çalışanları ile temas ederek devam ediyoruz.

2014-2015 arası Avrupa Birliği desteği ile yürüttüğümüz, ceza infaz kurumlarındaki annelerin dışarıdaki çocuklarına ve bakım verenlerine yönelik süren “Dışarıdaki Çocuk” projesi kapsamındaki deneyimlerimizi aktarmak; çocuk, kadın ve insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleri ile biraraya gelerek sisteme ilişkin sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirmek ve kadın ceza infaz kurumlarındaki ihtiyaçlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmek adına bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirmek istiyoruz.
Özellikle dezavantajlı gruplara yönelik hak temelli çalışmalar yürüten örgütlerin ve ilgili akademisyenlerin katılımı ile gerçekleşecek toplantı sonucu talebimiz; mahpus grupların görünürlüğünün artması, sivil toplum örgütleri tarafından bu gruplara yönelik daha çok sayıda ve etkin projeler geliştirilmesinin sağlanması ve bu taleplerin Adalet Bakanlığı ile paylaşılarak savunu çalışmaları yapılmasıdır.

Toplantı gün ve saati: 21 Mayıs Perşembe 10.00-17.00
Toplantı yeri: Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı
Rıhtım Cd. Yoğurtçu Şükrü Sk. No: 19, Kadıköy-İstanbul”

21-22 Mayıs 2015 

cisstfinal

Konferans programını indirmek için tıklayın:

Hapiste Engelli, Yabancı, LGBTİ Olmak – CİSST Konferans Programı 21-22 Mayıs 2015

facebook etkinliği: https://www.facebook.com/events/702099269899545/

Hapishanede Engelli, Yabancı, LGBTİ Olmak

21-22 Mayıs 2015, İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü

13 Mayıs 2015 YASEMİN ÇAKAL TAHLİYE EDİLSİN!

13 Mayıs’ta Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesindeyiz!

13may_Yasemincagri2

SUÇ DEĞİL MEŞRU MÜDAFAA!

YASEMİN ÇAKAL TAHLİYE EDİLSİN!

 Bu kez sanık sandalyesinde, karısını, sevgilisini, annesini, kız kardeşini öldüren bir erkek yok! Feministler olarak bu kez, “Erkek adalet değil gerçek adalet” talebimizi, bir kadını öldüren erkeğin ceza alması için değil, kendisini ve çocuğunu erkek şiddetine karşı savunan bir kadının tahliye edilmesi için haykıracağız!

 Yasemin, evlilik hayatı boyunca ve hamileyken kocası Özkan Kaymaklı’nın şiddetine maruz kaldı. Çocuğu doğduğunda, çocuğu ile birlikte şiddete maruz kaldı. İşten ayrılmaya zorlandı. Dayak yedi, kocası üzerine bıçak ile saldırdı. Aile mahkemelerinden uzaklaştırma kararları alındı. Özkan Kaymaklı’yı şikayet etmek için karakola gitti. Karakolda doldurduğu aile içi şiddet formunda, “kocanız size öldürmeye teşebbüs etti mi?” sorusunu, “Evet” diye cevapladı.

 Suç değil, erkek şiddetine karşı meşru müdafaa!

 Olayın olduğu gece kocası Yasemin’i çocuğu ile birlikte bir odaya kilitledi. Kendisi ve çocuk bütün gece aç ve susuz kaldı. Sabah olduğunda Özkan Kaymaklı’nın şiddeti yeniden başladı. Yasemin ise bu şiddet karşısında kendisini ve çocuğunu savundu. Kendisini savunmasaydı, ya kendisi ya çocuğu, belki ikisi de ölecekti. Şimdi ise Yasemin, kendisine ve çocuğuna sistematik olarak şiddet uygulayan, ölümle tehdit eden kocasını öldürmekten yargılanıyor.

 Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi, delilleri toplamadan, acele ile yargılama sürecini bitirmek istiyor. Yasemin’in meşru müdafaa nedeni ile tahliye talebi reddedildi. Çünkü mahkeme, bir kadının kendisini ve çocuğunu yıllardır devam eden erkek şiddetinden korumasını sıradan bir öldürme suçu olarak görüyor.

 Davayı takip eden feministler olarak mahkeme heyetine şunu soracağız: Boşanmak  istediklerinde, kendi hayatları ve bedenleri üzerinde karar verdiklerinde, şiddetten kaçmak için adım attıklarında kadınları öldüren erkekler ile,  maruz kaldığı erkek şiddeti ve öldürülme tehdidine karşıYasemin’in kendini savunmasını aynı mı görüyorsunuz?

 Erkek adalete karşı kadın dayanışması!

 Yasemin gibi, sürekli saldırısına maruz kaldığı tecavüzcüyü öldüren Nevin gibi erkek şiddetine direnen, bu şiddetin yarattığı alternatifsizlik içinde kendi adaletini arayan kadınlar suçlu değil!

 Biliyoruz ki Yasemin kendini savunmasaydı, kocası tarafından öldürülecekti! Bizler ise bir kadın cinayeti davasında, erkek şiddetinin cezalandırılması için duruşma salonunda olacaktık. Oysa şimdi, Yasemin ile dayanışmak; bunun suç değil meşru müdafaa olduğunu haykırmak için duruşmada olacağız!

 Bütün kadınları 27 Ocak Salı günü saat 11.30’da Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çağırıyoruz.  Kendini  ve çocuğunu erkek şiddetinden koruyan bir kadının savunmasını savunmak için, erkek adalet değil gerçek adalet için!

 İSTANBUL FEMİNİST KOLEKTİF

31 Ocak 2015_Cumartesi  

kare

Ve cezaevleri kapandı!

Cezaevlerinin kapıları örgütlere kapandı!

Her geçen gün “suç”un kapsamı genişletilip tanımı iktidarlar tarafından yeniden belirlenirken yine iktidarın sözleriyle “Sağlıklı, güvenlikli, mekanik, elektronik donanımlı ve rehabilitasyon işlemlerine elverişli” cezaevlerinin yenilerinin açıldığı müjdeleniyor ve ”ıslah” edilmesi gereken daha fazla insan buralara kapatılıyor. Giderek artan biçimde cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimleri nedeniyle tutsakların hak ihlalleri yaşandığına tanık oluyoruz. Bir sürgün modeli ve kurumsallaşan ayrımcılık örneği olarak LGBTİ hapishanesini görüyoruz. Sistematik bir biçimde cinsel tacize, şiddete, her tür hak ihlaline maruz kalan kadınlar, translar, çocuklar, anneleriyle hapsedilen bebekler…

Tutsakların cezaevi süreçlerinde yaşadıkları ayrımcılığa karşı mücadele etmek ve tahliye sonrası destek mekanizmalarının oluşması için baskı grubu ve dayanışma ağı oluşturmak adına insan hakları, tutsak hakları, kadın ve LGBTİ örgütlenmeleri olarak,

Cezaevlerinde Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelime Dayalı Hak İhlalleri ve Ayrımcılık meselesini konuşmak, tartışmak ve yapabileceklerimize bir an önce başlamak üzere yan yana gelelim istiyoruz.

Davet ediyoruz:

31 Ocak Cumartesi, 13:00-17:00

BAĞLAM YAYINEVİ

Meşrutiyet Caddesi, Avrupa Pasajı No:8 Kat:2

Galatasaray/Beyoğlu/İstanbul

https://www.facebook.com/events/913047622039843/?pnref=story