01.12.2023 tarihinde Mezopotamya Ajansından Mehmet Aslan’ın yayımlanan haberini aşağıda bulabilirsiniz :

ANKARA – Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi idaresi kardeşinin cenazesine katılmak isteyen tutsaktan 135 bin lira yol masrafı talep etti. Aile, istenen miktarı ödeyemeyince cezaevi yönetimi rakamı 35 bin liraya düşürdü. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şirnex Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, tutsakların yakınlarının cenazelerine katılımı ve uzak yerlere sevk edilmeleri sonrasında yaşanan ihlallere ilişkin Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na (İHİK) başvuruda bulundu.  Tutsakların yakınlarının cenazelerine katılma talebi sonrasında yaşanan ihlallere değinilen başvuruda yer alan bilgilere göre, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan siyasi tutsak Tenzile Acar ve ailesi, 25 Kasım’da Şirnex’te yaşamını yitiren dedesi Murat Acar’ın cenazesine katılma talebinde bulundu.Ancak cezaevi yönetimi Acar’ın cenazeye katılımı için aileden yol masrafı için 75 bin lira para istedi. Ailenin, meblağa itirazı üzerine cezaevi yönetimi bu kez cenazeye katılım bedeli olarak aileden 65 bin lira istedi. 

 

ÖDEME ELDEN İSTENDİ Yanı sıra cezaevi, bu miktarın banka yolu yerine aileden akşam saatlerinde elden teslim edilmesini istedi. Aile, bu üzerine akşam saatlerinde cenazeye katılım bedeli olarak 65 bin lirayı alıp cezaevine gitti. Ancak cezaevi, daha sonra Acar’ın cenazeye katılımı için aldığı karadan vazgeçti. Cezaevi yönetimi, İdil İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün Acar’ın cenazeye veya daha sonra taziyeye katılımı halinde “güvenlik” önlemi alamayacağını ileri sürmesini gerekçe olarak gösterdi. Emniyetin Acar’ın cenazeye katılımını engelleme gerekçesinde ise, PKK’nin kuruluş yıldönümü olan 27 Kasım tarihinin ileri sürülmesi yer aldı.

 CENAZEYE KATILIM İÇİN 135 BİN LİRA Uysal Aslan’ın yaptığı başvuruda ayrıca, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutsak olan Kemal Demirbaş’ın 17 Kasım’da yaşamını yitiren kardeşi Zeliha Demirbaş’ın cenazesine katılma talebine karşılık olarak da para istendiği yer aldı. Cezaevi yönetimi, başvuruda bulunan aileden 135 bin lira istedi. Ancak ailenin, bu miktarı ödeyebilecek durumda olmadığını iletmesi üzerine cezaevi, masraf olarak istediği 135 bin lirayı 35 bin liraya düşürdü. Demirbaş’ın kardeşi Raziye Demirbaş, 35 bin lirayı aynı gün banka yoluyla cezaevinin hesabına yatırdı. Demirbaş, ancak bu şekilde cenazeye katılabildi.

  İHİK’E BAŞVURU Başvuruda, tutsakların ailelerinin bulunduğu kentlerden uzak yerlere sevk edilmesi ve buna bağlı olarak yaşanan trafik kazaları yanı sıra pek çok ihlallerin sonuçlarının araştırılması ve ortadan kaldırılması için komisyon bünyesinde “Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu” incelemesi talep edildi. 

 ‘GEREKLİ DÜZENLEME ŞART’ Başvuru gerekçesinde şu ifadelere de yer verildi: “Uzak illere sevk uygulamasının önlenmesi, ailelerinin ikamet ettiği illerden yüzlerce kilometre uzaktaki cezaevlerine sevk edilen ve kendi nakil talepleri reddedilen mahpusların yaşadıkları hak kayıplarının-mağduriyetlerin tespiti ve hak kayıplarının-mağduriyetlerin giderilmesine dönük gerekli düzenlemelerin yapılması adına Komisyonun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, bir çalışma başlatması gerekmektedir.” 

Fotoğraf – Haber Kaynağı https://mezopotamyaajansi35.com/GUNCEL/content/view/225776?page=7

Blogumuzda yer alan haberler ve yazılar CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.07.12.2023