12.02.2022 tarihinde Evrensel’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Entekhab” haber sitesine göre, 5 Şubat’ta ifade vermek için gittiği başkent Tahran’daki Evin Savcılığı’nda tutuklanan “Hem Mihen” gazetesi muhabiri Elnaz Muhammedi, bugün kefaletle bırakıldı.

Muhammedi’nin tutuklanma gerekçesi hakkında bilgi verilmezken, tutuklanması sosyal medyada tepkilere neden olmuştu.

Kadın gazetecinin kendisi gibi gazeteci olan kız kardeşi Elahe Muhammedi de geçen yıl eylül ayında ölümü ülkede kitlesel gösterilere yol açan Mahsa Amini’nin cenaze törenini haberleştirmek için Sakkız kentine gitmiş, sonrasında ise tutuklanmıştı.

Elnaz’ın kız kardeşi Elahe Muhammedi’nin kocası Said Parsayi 9 Şubat’ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Elnaz Muhammedi’nin bugün serbest bırakılması gerekiyordu ama bırakılmadı. Pazar günü ailesine kavuşacağını umuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İran Gazeteciler Sendikası, 11 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada, Masha Amini gösterileriyle ilgili oldukları gerekçesiyle yaklaşık 70 gazetecinin gözaltına alındığını, bir kısmının serbest bırakılmasının ardından gözaltındaki gazeteci sayısının 28 olduğunu duyurmuştu. (AA)

Fotoğraf-Haber Kaynağı: https://www.evrensel.net/haber/482028/iranda-masha-amini-eylemlerinde-tutuklanan-kadin-gazeteci-kefaletle-serbest-birakildi?a=jIdz

Blogumuzda yer alan haberler ve yazılar CİSST yayın ilkeleriyle ve CİSST terminolojisiyle örtüşmek zorunluluğu taşımamaktadır.

22.02.2022